PLANKET UTSTÄLLARE

UTSTÄLLARE PLANKET STHLM 2018/2019 (1982)


Just NU arbetar jag fjellis med:
”Katalogen om Planketkatalogerna - ett stycke Svensk Fotohistoria”


Åren 2016/2017 gjordes ingen katalog. Åren 2018/2019 gjorde vi en katalog som finns som pdf på ett USB-Minne

Nordens FotoskolaAnders Ekholm

Anders Engman

Anders Frick-Meijer

Anders Lönegård

Anders Löwdin

Anders Wester

Anders Wesyerlund

Anette Bredberg Eriksson

Anette Nantell

anette palm-wigardt

Anna Clarén

Anna Drvnik

anna eklund

Anna Ellen Hamlet

Anna Lu Lundholm

Annelie von Wowern

Annette Urbach de Mare'

Annica Mari Albin

Annika Falkuggla

Arne Lind

Aron Mattsson

ATA Riksantikvarieämbetet

Axel Ahlsén


- B -


Beatrice Lundborg

Ben Kaila

Bengt Alm

Bengt Björkbom

Bengt Fredén

BISKOP Arnö - Elever

Bisse Bengtsson

Björn Abelin

Björn Lundblad

Björn Persson

Bo Hansson

Boel Ferm

bror Karlsson

Bådde Sundqvist


- C -


Camilla Lindquist

Carina Cannertoft

Carina Hedlund

Carl Bengtsson

Carla Lomakka

Carl Johan De Geer

Christer Lampa

Christer Strömholm

Christina Bergh

Cornelia Jönsson

Dan Crona

Dan Isaac Wallin

Daniel Díaz

Dansmuseet

Elena Haugen Kyriakou

Elin Kero

Elisabeth Ubbe

Ellen Valheim

Emma Svensson

Eric Cung

Erik Petersson

Erkki Saikkonen

Eva Centergren

Eva Karlsson

Eva Lindblad

Eva Wernlid

Ewa Stackelberg

Ewa-Mari Johansson

Felix Oppenheimer

Filip Cederholm

fjellis Fjellman

FOTOSKOLAN - Elever

FOTOSKOLA - Nordens Fotoskola -LÄRARE - Jonas Berggren

FOTOSKOLAN STHLM - LÄRARE -Mikael Cronwall

KV FOTOSKOLAN 1202 - EFTERLYSNING

Francois Gillet

Georg Sessler

Gloria Andrea Lidén Hultin

Greger Ulf Nilson

Gunnar Swärd

Gunta Podina

Göran Blomqvist

Göran Segeholm

Gunnar Smoliansky

Göran Wingstrand

Hanna Lindgren

Hanna Sillén

Harry Peronius

Helen Ahlbom

Helena Blomqvist

Helene schmitz
Henrik Muskos

Håkan Elofsson

Ida Bobby

Ida Borg

ingegerd sundlöf

Ingrid Lindeberg

Irene Berggren
Jakob Sandell

Jan Dahlqvist

Jan Stenmark

Jan Olby

Jann Lipka

Jerry Söderberg

Jesper Petersen

Joachim Asmussen

Joakim Strömholm

Joar Vestergren

Johan Bergmark

Johan Strindberg

johan tappert

Johanna Hallin

Johannes Berglund

Johannes Frandsen

John Arthur Ekebert

John Bark

John Scarisbrick

Juha Vilppunen

Julia Lindemalm

Jørgen Reimer

Karin Holgersson

Kenneth Larsson

Kent Hirsch

Kenth Wångklev

Krister Hägglund

Kristin Andersson

Kristina Gellerstedt

Lars Arned

Lars Asplund

Lars Epstein

Lars Joelsson

Lars Köhler

Lars Vaste Andersson

Lars Wagnert

Lars-Erik Ohlsson

Larsåke Thuresson

Lasse Thomasson

Leif Claesson

Leif Sandberg

Lena Dahlberg

Lena E. Stjernström

Lena Wilhelmsson

Lennart Kaltea
Lennart Nilsson

Lina Haskel

Linda Nybom

Lisen Stibeck

Lotta Appelgren

Lotte Johansson

Magdalena Taubert

Magnus Wennman

Maj-Lis Andersen

Malin Jochumsen

Marco Plüss

Marcus Gustafsson

Marcus Wiklund Windus

Marie Mossle

Martin Kull

Mathias Laitila Kälvemark

Mats Berglind

Mats Burman

Mats Wiksten

Matti Merilaid

Max Modén

Michael Wall

Micke Berg

Miguel Herranz

Mikael Carlsson

Mikael Wahlberg

Miriam Klyvare

Molle Olson

Monika Macdonald

MUSEUM -Dansmuseet

MUSEUM - ETNOGRAFISKA

MUSEUM - Sjöhistoriska museets fotoarkiv

MUSEUM - Världskulturmuseerna

Märta Thisner

Niclas Hammarström

Neil Goldstein
Niklas Aurgrunn

Niklas Palmklint

Niklas Storm

Nils Bergqvist

Nils Davoust

Nina Varumo

Nätverket Nationellt Ansvar

Ola Berglund

Ola Billmont

Ola Mork

Olof Rhodin

Oskar Ohlson

Patrick Miller

Patrick Österlund

Patrik Allgulander

Patrik Engquist

Patrik Wikdahl Jansson

Paul Hansen

Paul Quant

Paul Vestergren

Paulina Holmgren

Pelle Bergström

Pelle Piano

Pelle Sten

Per Engström

Per Erik Berglund

Per Nellevad

Per Ströhm

Per-Erik Åström

Peter Andersson

Peter Eriksson

Peter Wiklund

PeterPan Mattsson

Pieter Ten Hoopen

Ralf Turander

Rebecka Tarschys
Rikard Westman

Risto Vuorimies

Rolf Adlercreutz

Saga Wendotte

Sanna Sjöswärd

Savva Günther

Sonja Hesslow

Stefan Berg

Stefan Bladh

Stina Brockman

Stina Stjernkvist

Sveriges Allmänna Konstförening

Synnöve Silverberg

Szilard Gango

Teitur Arda

Thomas Nilsson

Thomas Svensson

Thron Ullberg

TIBOR BARANY

Tomas Gidén

Tomas Kullström

Tomas Segeblad

Tony Sandin

Torgrim Halvari

Tove Gustafsson

Urban Jörén

Ulf Aspeqvist

Ulf Gustafsson

ulla andesong

Ulla Nordfors

Vivianne Hoogendoorn

Ylva Wikström

Zulphiya Nurayeva

Åke Sandström

Åsa Persson

Åsa Tällgård

UTSTÄLLARE PLANKET STHLM 2018

- A -


Adam Daver

Agnes Stuber

Albin Händig

Alfred Johansson

Ali Lorestani

Allis Nettréus

Amanda Parkinen

Anders Ahlbom

Anders Engman

Anders Frick-Meijer

Anders Jangö

Anders Johnson

Anders Källén

Anders Lönegård

Anders F Rönnblom

Anders Petersen

Angelica Larsson

Anja Butti

Anki Almqvist

Anna Clarén

Anna Drvnik

Anna Eklund

Anna Huerta

Anna Jarlhäll

Anna Larsson

Anna Muturi Bohlin

Anna Mårtensson

Anna Simonsson

Anna Zimmerman

Annelie von Wowern

Anette Bredberg Eriksson

Anette Nantell

Annette Urbach de Mare’

Annika Hellström

Aron Mattsson

August Linnman

Axel Ahlsén


- B -


Banfa Jawla

Barbro Paulsson

Barzan Dello

Beatrice Jakobsson

Bengt Alm

Bengt Björkbom

Bengt Gustafsson

Bengt-Arne Falk

Bernt Hermele

Bertil Nordahl

Björn Bergman

Björn Björnson

Björn Klarström

Björn Lundblad

Bådde Sundqvist


- C -

Camilla Björk

Camilla Lindqvist

Camilla Styrström

Carl Bengtsson

Carla Gustavsson Lomakka

Carina Hedlund

Cathrine Winberg

Cato Lein

Cecilia Nordstrand

Charlotte Hall

Christer Fischier

Christer Folkesson

Christer Lampa

Christer ”Fjellis” Fjellman

Christer Strömholm

Christian Johansson

Christopher Nielsen


- D -


Daniel Diaz

Dan Crona

Dennis Ylikangas


- E -


Elin Karemar

Elin Strååt

Elin Åberg

Elisabeth Hellström

Elizaveta Pronina

Ella Gerdén Särman

Ellen Valheim

Ellinor Hall

Enzo Paredes

Erkki Saikkonen

Eric Cung

Erik Petersson

Eva Centergren

Eva Karlsson

Ewa-Mari Johansson

Evelyn Del Carmen


- F -


Felix Öhlund

Filip Cederholm

Fotoskolan STHLM (Micke Cronwall)

Francois Gillet

Fredrik Haraldson

Fredrik Swartling


- G -


Gulli Broman

Gunta Podina

Göran Blomqvist

Göran Broberg


- H -


Hanna Franzén

Hanna Lilja

Hanna Lindgren

Hannah Adrin Spangenberg

Hans Jonsson

Hans Strand

Helena Blomqvist

Helene Schmitz

Hasse Lindén

Helena Holm

Henrik Mjöberg

Henrik Muskos

HermeLein (Bernt o Cato)

Hilda Strandvik

Håkan Brattlöf

Håkan Elofsson


- I -


Ida Bobby Sundquvist

IKONER (Larsåke Thuresson)

Iréne Berggren

Irina Johansson

Ivar Sviestins


- J -


Jacob Felländer

Jakob Sandell

Jan Bernhardtz

Jan Dahlqvist

Jana Eriksson

Jannis Tordheim

Jeanette Andersson

Jessica Skogsberg

Jimmy Dovholt

Joakim Strömholm

Joar Vestergren

John Scarisbrick

Johan Bergmark

Johan Tappert

John Arthur Ekebert

Jonas Berggren

Jonas Hall

Jørgen Reimer


- K -


Karin Mattsson Wesslén

Karolina Henke

Katarina Karlsson

Katja De Gysser McNaughton

Ken Andersson

Kent Hirsch

Kenneth Larsson

Kevin Chang

Kicki Fotograf

Kim Creutzer

Kirsi Franzen

Kristoffer Axiö


- L -


Lars Arned

Lars Croneby

Lars Epstein

Lars Wagnert

Lars-Peter Roos

Larsåke Thuresson

Lasse Thomasson

Laura Sangregorio

Leif Arback

Leif Sandberg

Lena Dahlberg

Lena Nestius

Lena E. Stjernström

Lennart Damgren

Lennart Durehed

Lennart Kaltea

Lennart Nilsson

Lenny Adolfsson

Lina Larsson

Linda Nybom

Linda Pettersson

Linnéa Vesterlund

Lis Hellström

Lisa Arfwidson

Lisen Stibeck

Liv Omsén

Liz Landin

Lolita Ray

Lotte Johansson


- M -


Magdalena Taubert

Magelungsskolan åk 6 Farsta Strand (Anders Lönegård)

Magnus Kaplan

Magnus Cederlund

Malin Jochumsen

Maria Nygren

Maria Östlin

Mats Adsten

Mats Berglind

Mats Burman

Mats Gustafsson

Matti Merilaid

Mattias Edwall

Maud Fellbom

May-Lis Andersen

Michaela Palmqvist

Michael Pettersson

Micke Berg

Mikael Cronwall

Mikael Krantz

Mikael Roos

Mimi Svanberg

Miriam Klyvare

Moa Andersson

Monika MacDonald

Mustafa Janco


- N -


Nadja Sjöström

Naina Helén Wigdahl Jåma

Neil Goldstein

Niklas Palmklint

Niklas Storm

Ninni Andersson

Nordens Fotoskola Biskops Arnö (Jonas Berggren)


- O -


Ola Berglund

Ola Billmont

Olov Karlsson

Orlando G Boström

Oskar Ohlson

Ove Rahm


- P -


Patricia Franke

Patrik Allgulander

Patrik Hedljung

Patrik Wikdahl Jansson

Paul Hansen

Paul Quant

Paul Vestergren

Paulina Holmgren

Pelle Bergström


Pelle Piano

Pelle Seth

Pelle Sten

Per Nellevad

Per Ströhm

Per-Erik Åström

Peter Eriksson

Peter Åström




- R -


Rikard Westman

Rickard Falk

Risto Vuorimies

Roger Hållquist

Roland

Roland Källberg

Rolf Adlercreutz

Rolf van den Brink


- S -


Sabrin Ansari

Saga Wendotte

Sanna Tedeborg

Sara Bogren

Shushan Yemane

Sibylla Törnkvist

Simon Johansson

Simon Rehnström

Sofie Blumenthal

Sonja Hesslow

Stefan Berg

Stefan Holm Mardo

Stefan Ohlsson

Sven Einarsson

Svetlana Panourova Jansson


- T -


Thron Ullberg

Tina Axelsson

Tina Nejderskog

Tom Bellander

Tomas Gidén

Tommi Linna

Tomas Josefsson

Torgrim Halvari

Tove Gustafsson


- U -


Ulf Aspeqvist

Ulf Björe

Ulla Andesong

Ulla Duell

Urban Jörén


- V -


Vanni Jung Ståhle

Vera Jorgensen

Veronica Johansson

Viktor Ekmark

Vincent Younis


- Z -


Zulphiya Nurayeva


- Å -


Åke Ericson

Åke Eson Lindman

Åke Sandström

Åsa Tällgård


- Ö -


Överlevarna (HermeLein)


PLANKET STHLM - Uteblev 2020 p g a - Corona

UTSTÄLLARE PLANKET STHLM 1982 - 5/6 JUNI 1982

- UNDER PRODUKTION -


FLER ÅR KOMMER VARTEFTER VI HINNER...

1982 ÅRS KATALOG

Ingegärd Abenius, Bromma

Gunilla Ahlström, Helsingborg

St1g Albanson, Skövde

Börje Almqvist, Stockholm

Poul Andersen, Stockholm

Mikael Andersson, Stockholm

Ann Andren-Karlström, Stockholm*

Helena Bergengren, Täby

Therese Bergström, Stockholm*

Karin Bernle, Stockholm

Peder Björkegren, Stockholm

Cecilia Borggård, Stockholm

Björn Breitholtz, Göteborg

Stina Brockman, Stockholm

Bengt-Göran Carlsson, Örebro

Leif Claesson,*

Jan Håkan Dahlström, Sollentuna

Lars Dahlström, Insjön

Björn Dawidson, Stockholm

Martine Durand, Stockholm

Lennart Durehed, Sollentuna

Bruno Ehrs, Stockholm

Lena Einhorn, Danderyd

Håkan Elofsson, Stockholm

Gustaf Eruoth, Stockholm

Monika EngJund Johansson, Göteborg

Lars Epstein, Stockholm*

Nina Ericsoii;-Tu llinge

Bengt-Arne Falk, Askim

Martin Farran-Lee, Stockholm

Åsa Franck, Stockholm

Jan Friedlund, Stockholm

Claes Gabrilsoi:i, Örebro

Anna Gerden, Alvsjö

Neil Goldstein, Stockholm

Cina Gotby, Stockholm

Torbjörn Grundström, Stockholm

Denise Griinstein, Stockholm*

Lars Grönwall, Stockholm

Lars Gustafsson, Stockholm

Johanna HaJd, Stockholm

Lars Hall, Stockholm

Maud Hall, Stockholm

Richard Hammarskiöld, Djursholm

Åke Hedström, Malmö

Rut Hillarp,Johanneshov

Walter Hirsch, Stockholm

Ulf Hjen, Stockholm

Bjerno Hjälmrud, Stockholm

Svante Holm, Södertälje

Erik Holmstedt, Stockholm

Johan Hultenheim, Stockholm*

Yvonne Jhmels, Stockholm

Jens S-Jensen, Göteborg

Gerry Johansson, Helsingborg

Rune Jonsson, Hägersten

Bror Jonsson, Stockholm

Stig T. Karlsson, Waxholm

Björn Keller; Stockholm

Tarja Kettunen, Stockholm

Peter Kjellerås, Järfalla

Anders Kratz, Norrköping

Nick Lapington, Älvsjö

Curt Larsson, Hallstavik

Ake E:son Lindman, Luleå

Peter Lindqvist, Johanneshov

Gunnar Lindstedt, Nacka

Tuija Lindström, Stockholm

Denny Lorentzen, Stockholm

Håkan Ludwigsson, Göteborg*

Björn Myrman, Stockholm

Lotte Möller, Lund

Peder Nabo, Kalmar

Marie Nilsson, Stockholm

Bertil Nordahl, Stockholm

Gösta Nyberg, Stockholm

Maud Nycander; Stockholm

Ralph Nykvist, Helsingborg

Georg Oddner, Malmö

Pia Ohlson, Malmö

Tommy Olofson, Stockholm

Brita Olsson, Stockholm

Lennart Olson, Stockholm

Barbro Paulsen, Stockholm*

Anders Petersen, Stockholm

Marco Pliiss, Stockholm

Barbro Prinz-Bäcklund, Skärholmen

Pekka Pääkkö, Stockholm

Birgitta Ralston, Boston

Per Ritsell, Farsta

Pavel Rogalski, Stockholm

Peter de Ru, Stockholm

Ewa Rudling, Stockholm

Åke Sandström, Stockholm

Roland Schröter; Johanneshov

Tomas Segebladh, Stockholm

Georg Sessler, Stockholm

Jyrki Siikanen, Älvsjö

Mikael Sjödin, Stockholm

David Skoog, Kvidinge

Gunnar Smoliansky, Stockholm

Roger Stenberg, Stockholm

Hatte Stiwenius, Stockholm

Olle Strandberg, Täby

Christer Strömholm, Stockholm

Joakim Strömholm, Stockholm

Dag Sundberg, Stockholm

Nils-Ingvar Svensson, Stockholm

Ulf Svensson, Luleå

Lars Säfström, Stockholm

Tomas Södergren, Stockholm

Rebecka Tarschys, Stockholm

Georgios Theodossiadis, Stockholm

Mikael Ullen, Enskede

Annette Uhrbach, Vällingby

Mikael Wahlberg, Kärrtorp

Frank E. Watson Jr, Uppsala

John Webb, Helsingborg

ThomasWester; Stockholm

Sven Westerlund, Stockholm

Laszlo Vida, Stockholm

Håge Wiktorsson, Örebro

Erik Wipp, Lund

Beppe Wreting, Stockholm

z

Sven Åsberg, Stockholm

Annie Öbergh, Nynäshamn

Liifti Özkök, Älvsjö

Erja Lempinen, Stockholm

Stefan F. Lindberg, Lidingö


* Inte med i katalogen.